Historická konference ve Slaném již podesáté

Ačkoli někteří jedinci ještě diskutují politické události, spojené s volbami do Parlamentu ČR, život a historie jdou dál svým tempem. Proto mi dovolte pozvat vás na jubilejní 10. ročník historické konference. Koná se v sobotu 4. listopadu 2017 v přednáškové aule slánského gymnázia pod názvem „Všude žijí lidé – Slaný a Slánsko ve XX. století“. Pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Ing. Jaroslavy Pokorné Jermanové ji organizuje spolek Wotrubia, Gymnázium Václava Beneše Třebízského, Královské město Slaný a Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně.

Konference začíná tradičně v 9.00 hodin, ukončení je plánováno na 16.00 hodin. Program bude rozdělen do dvou bloků (9.00 –12.00, přestávka na oběd, 13.00 – 16.00), během kterých bude dostatek prostoru na dotazy a diskusi, včetně přestávek na občerstvení. Moderování se ujme PhDr. Zdeněk Kuchyňka, ředitel kladenského muzea.

Letošní ročník nabídne opět zajímavá a dosud nezpracovaná témata, přednesená renomovanými historiky:

  •  Lubor Kunc – Dr. Kurka a rakousko-uherská Kriegsmarine v Číně 1900-1914
  • Michal Plavec – Letec Velké války Maxmilian Hesse
  • Mgr. Tomáš Jakl – Slánští rodáci v Londýně za první světové války
  • ThDr. Jaroslav Hrdlička – Filosofie dějin diplomata první republiky, historika prof. Vlastimila Kybala
  • Mgr. David Hubený – Příslušníci Cyklistického praporu 1 před československými meziválečnými vojenskými soudy
  • Bc. Luboš Marek – Prohřešky četníků na Slánsku za první republiky
  • Mgr.Zdenko Maršálek – Z nepřátelské do naší uniformy: Vojáci wehrmachtu ze Slánska jako dobrovolníci československé zahraniční armády.
  • PhDr. Milan Bárta – Případ Stuchlík a spol. – politický proces ze Slánska

Ve sbornících ediční řady „Historie Slánska ve XX. století“ se mohou zájemci seznámit s příspěvky, které zazněly během prvních osmi ročníků. Nově vydaný sborník z loňské konference „Slaňáci ve světě – Slaný a Slánsko ve XX. století“, bude slavnostně představen veřejnosti právě na závěr letošní historické konference.

Zájemci o historii našeho regionu, pestré osudy jeho rodáků i obyvatel ve dramatickém 20. století jsou srdečně zváni. Vstup zdarma.

Pavel Bartoníček, uvolněný člen rady města a předseda organizačního výboru konference 

Copyright 2018 © Všechna práva vyhrazena